Niepełnoletni też głosowali w wyborach!
W ramach projektu “Młodzi głosują 2025” uczniowie i uczennice z I Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego w Tychach mieli okazję wziąć udział w symulacji wyborów i tak jak dorośli zagłosować na wybranych kandydatów i kandydatki na Prezydenta RP. Na kogo zagłosowali?
W dniach od 5 do 16 maja, w ponad 850 szkołach z całej Polski młodzież zagłosowała na osoby kandydujące w wyborach prezydenckich. Oznacza to, że niemal 200 000 uczennic i uczniów miało okazję stanąć przed podobną decyzją jak dorośli wyborcy i dać znać o swoich poglądach.
W projekcie “Młodzi głosują 2025” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wzięło udział również I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego im. Leona Kruczkowskiego w Tychach.
Działania młodych
W projekcie “Młodzi głosują 2025” uczniowie i uczennice samodzielnie powołują komisję wyborczą i przeliczają głosy. Ze wsparciem organizatora i nauczycieli-koordynatorów, przez własne doświadczenie uczą się o najważniejszych mechanizmach demokracji. Cała szkoła ma możliwość uczestniczyć w tym wyborczym święcie, uświadamiając młodzieży jak cennym prawem jest prawo wybierania swoich przedstawicieli.
W ramach projektu, uczniowie i uczennice mieli również możliwość przeprowadzenia bezstronnej kampanii profrekwencyjnej w swoich szkołach. Była to okazja do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności - m.in. montażu materiałów video i dobrych praktyk na mediach społecznościowych. Ponadto nauczyciele i nauczycielki, korzystając ze scenariuszy przygotowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, przeprowadzili angażujące lekcje o wadze głosu i kompetencjach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wszystko w celu kompleksowego budowania zainteresowania polityką, które zaowocuje obywatelskimi nawykami w przyszłości.
Wyniki wyborów
Frekwencja w I Liceum Ogólnokształcącym im. Leona Kruczkowskiego w Tychach wyniosła 37%.
Uczennice i uczniowie zagłosowali w następujący sposób:
BARTOSZEWICZ Artur 0,0%
BIEJAT Magdalena Agnieszka 3,3%
BRAUN Grzegorz Michał 4,9%
HOŁOWNIA Szymon Franciszek 8,6%
JAKUBIAK Marek 0,0%
MACIAK Maciej 0,4%
MENTZEN Sławomir Jerzy 12,7%
NAWROCKI Karol Tadeusz 2,0%
SENYSZYN Joanna 12,3%
STANOWSKI Krzysztof Jakub 6,2%
TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz 23,8%
WOCH Marek Marian 0,0%
ZANDBERG Adrian Tadeusz 25,8%
Wyniki szkolnych wyborów wprowadzone zostały przez zespoły uczniowskie pod opieką nauczycieli-koordynatorów na dedykowaną projektowi platformę przygotowaną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na tej podstawie organizator opublikuje ogólnopolskie wyniki. Dzięki temu opinia publiczna może poznać poglądy młodzieży, która wkrótce uzyska prawa wyborcze i będzie współdecydować o wyglądzie polskiej sceny politycznej. Ogólnokrajowe wyniki szkolnych symulacji wyborów w projekcie “Młodzi głosują 2025” będzie można znaleźć na platformie Młodzi głosują od 20 maja.
Nie tylko wybory
Do frekwencji w szkolnej symulacji wyborów przyczyniły się działania profrekwencyjne zespołu uczniowskiego, który odpowiadał za przygotowanie wyborów w I Liceum Ogólnokształcącym im. Leona Kruczkowskiego w Tychach. Zespół pod opieką nauczycielki zachęcał uczniów i uczennice poprzez plakaty informacyjne, stronę internetową oraz dziennik elektroniczny. W trzech klasach przeprowadzone zostały zajęcia wg scenariuszy przygotowanych przez CEO na temat wyborów i kompetencji Prezydenta RP. Uczniowie jednej z klas mogli stworzyć „Latarnika wyborczego”.
Świadomy wybór młodych
Według sondaży late poll IPSOS z 2024 roku, frekwencja wśród młodych wyborców „18-29 lat” w ostatnich wyborach samorządowych wyniosła jedynie 38,6%, a w wyborach do Parlamentu Europejskiego zaledwie 26,5%. Znacząco mniej niż w starszych grupach wiekowych. Chociaż jest to efekt wielu czynników, brak neutralnego miejsca pozwalającego młodym na kształtowanie swoich opinii zdecydowanie wpływa na ich zainteresowanie wyborami. Nie wszyscy mają okazję porozmawiać o polityce z dorosłymi, czy debatować o wyborach wśród rówieśników.
Kończąc swoją przygodę z systemem edukacji, 18/19-letni obywatele i obywatelki zostają pozostawieni sami sobie z nowo nabytym prawem do głosowania. Nie można od nich oczekiwać, że magicznie zostaną ekspertami rozpoznanymi w problemach społecznych, mechanizmach gospodarczych czy relacjach międzynarodowych. Postaw wyborczych i obywatelskich też trzeba uczyć. Organizując „Młodzi głosują” wychodzimy tym potrzebom naprzeciw - mówi Michał Mazur koordynator projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
“To, że nie interesujesz się polityką nie oznacza, że polityka nie zainteresuje się tobą.”
Perykles
Podstawową zasadą projektu jest neutralność polityczna. “W naszym przewodniku projektowym oraz na webinariach z uczestniczkami i uczestnikami zwracamy szczególną uwagę na to jak zorganizować głosowanie bez agitacji wyborczej” – mówi Michał Mazur koordynator projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Tradycja “Młodzi głosują” - projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej
Od 1995 roku w projektach „Młodzi głosują” wzięło udział kilka tysięcy szkół, a ponad 3 miliony uczniów zagłosowało w szkolnych wyborach. I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach od wielu lat bierze udział w projekcie. W okresie 2019 - 2020 wzięło udział w projekcie cztery razy.
W 2010 roku po petycji samych osób uczestniczących w ,,Młodzi głosują” do kodeksu wyborczego dodano zapis stanowiący, że za agitację nie uznaje się prowadzonych w szkole zajęć edukacyjnych. “Ustawodawca rozpoznał wartość jaką niosą ze sobą projekty, które uczą o znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego. Obserwujemy, że osoby, które na etapie szkolnym uczestniczą w ciekawych zajęciach z zakresu edukacji wyborczej, chętniej biorą aktywny udział w budowie społeczeństwa obywatelskiego, także po osiągnięciu pełnoletności” - dodaje Michał Mazur.
Kontakt do koordynatora szkolnego:
Natalia Nowak
Nauczycielka
natalianowak0205@poczta.onet.pl
Kontakt do koordynatora projektowego z Centrum Edukacji Obywatelskiej:
Michał Mazur
Starszy Koordynator programów Latarnik Wyborczy oraz Młodzi Głosują
mail: michal.mazur@ceo.org.pl
tel.: 794 307 276
Centrum Edukacji Obywatelskiej jest największą polską organizacją pozarządową działającą w sektorze edukacji. Od 30 lat zmieniamy polską szkołę i konsekwentnie pracujemy na rzecz tego, by młodzi ludzie uczyli się mądrzej i ciekawiej, a praca nauczycieli i nauczycielek oraz dyrektorów i dyrektorek była bardziej efektywna i satysfakcjonująca. Wprowadzamy do szkół nowoczesne metody nauczania oraz ocenianie kształtujące. Prowadzimy programy, które pomagają młodym ludziom zrozumieć świat, rozwijają krytyczne myślenie, wiarę we własne możliwości, uczą przedsiębiorczości i odpowiedzialności, zachęcają do angażowania się w życie publiczne i działania na rzecz innych. Więcej informacji na stronie: www.ceo.org.pl.
