Mijają 22 lata od tragedii w Tatrach, w której zginęli uczniowie naszej szkoły. Czas nieznacznie leczy rany, to prawda, ale pozostawia głębokie blizny, które nie pozwalają zapomnieć. Jak co roku uczciliśmy pamięć Tych, których zabrała nam lawina.


















Mijają 22 lata od tragedii w Tatrach, w której zginęli uczniowie naszej szkoły. Czas nieznacznie leczy rany, to prawda, ale pozostawia głębokie blizny, które nie pozwalają zapomnieć. Jak co roku uczciliśmy pamięć Tych, których zabrała nam lawina.
W uroczystościach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau brali udział nasi uczniowie – wolontariusze wraz z panią Natalią Nowak.
Dziękujemy za głos przestrogi w czasie uroczystości byłym 56 więźniom obozu, którzy wygłaszali przesłania dla nas na przyszłość. Pan Marian Turski mówił nam, że „trzeba mieć wizję nie tylko tego, co dziś jest, ale tego, co będzie jutro i za kilkadziesiąt lat”. A Pan Leon Weintraub więzień Auschwitz apelował: „Bądźcie uczuleni na wszelkie przejawy nietolerancji, niechęci do koloru skóry, wyznania czy orientacji seksualnej. Bądźcie czujni. My Ocaleni wiemy, że konsekwencją jest prześladowanie”.
"Słowa uznania dla Was, dla Waszej pracy, postawy, zaangażowania płyną z różnych stron. Już wczoraj wiele osób mówiło mi: gdyby nie „Twoje dzieci” to mielibyśmy ciężko.
Dziękuję Wam… za wszystko. I nie tylko za wczoraj. Bo wczoraj nie byłoby tak pięknie, gdyby nie całość przygotowań, w których, mimo natłoku zajęć różnych braliście udział."
Słowa pani Kasi Marcak - Kierownik Biura Wolontariatu w Państwowym Muzeum Auschwitz - Birkenau
W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyła się kolejna edycja wydarzenia pod nazwą Dzień Bezpieczeństwa.
Tym razem mieliśmy zaszczyt gościć strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Tychach oraz funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Tychach.
Dzięki ich obecności mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę oraz zdobyć cenne umiejętności z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Poruszone tematy obejmowały między innymi:
Pierwszą pomoc przedmedyczną – kluczowe zasady reagowania w nagłych sytuacjach,
Bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych, w tym na zamarzniętych akwenach,
Niebezpieczeństwa związane z zatruciem czadem i tlenkiem węgla,
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym,
Zagrożenia takie jak porwania, wymuszenia oraz odpowiedzialność karna.
Organizacją wydarzenia zajęli się nauczyciele wychowania fizycznego oraz edukacji dla bezpieczeństwa.
Serdecznie dziękujemy Komendzie Miejskiej Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej w Tychach za oddelegowanie swoich pracowników, którzy z pasją i zaangażowaniem podzielili się swoją wiedzą z uczniami. Wierzymy, że zdobyte informacje przyczynią się do podniesienia świadomości i bezpieczeństwa w naszej społeczności szkolnej!
Konsultacje dla rodziców uczniów wszystkich klas
20, 23 stycznia 2025 roku, godz. 17:00-18:30
20 stycznia (poniedziałek); 17:00-18:30
1. Grzegorz Bartosz sala 29
2. Małgorzata Binias sala 60
3. Aleksandra Czmajduch sala 66
4. Agnieszka Drong sala 69
5. Dorota Gajewska sala 48
6. Joanna Gawor sala 61
7. Agnieszka Gemborys L4 konsultacje odbęda się w czwartek sala 64
8. Magdalena Goraus sala 31
9. Jarosław Grabowski sala 13
10. Agnieszka Grzegorek sala 28a
11. Jan Jończyk sala 36
12. Aleksandra Juranek sala 46
13. Szymon Jurczyński sala 13
14. Jolanta Kaczkowska sala 21
15. Aleksandra Kasprzak sala 63
16. Anna Kęsoń-Firlej sala 40
17. Aneta Kołtun gabinet pedagoga s.60
18. Jolanta Lukasek sala 24
19. Anna Łęszczak sala 26
20. Monika Mazur sala 13
21. Piotr Nadrowski (17.00-18.00) sala 39
22. Natalia Nowak sala 73
23. Agata Nycz sala 13
24. Marcin Nycz sala 44
25. Katarzyna Olędzka-Prykowska sala 23
26. Angelika Ostrowska sala 43
27. Małgorzata Pawlik-Pszczółka sala 37
28. Małgorzata Pałyga pokój naucz.
29. Iwona Pająk-Szydlak sala 57
30. Jan Ryl pokój naucz
23 stycznia (czwartek); 17:00-18:30
1. Katarzyna Antonik sala 24
2. Anita Bartosz sala 28a
3. Wioletta Gałka sala 46
4. Julia Krzyżyk sala 43
5. Sabina Kuczera-Lisiecka sala 40
6. Patrycja Lampart sala 48
7. Iwona Łapaj sala 31
8. Ewa Moćko sala 29
9. Mariusz Niemiec sala 36
10. Natalia Nowosad sala 39
11. Ewa Parysz-Musioł sala 21
12. Maria Rozmus sala 26
13. Lucyna Staniczek (od 17:15) sala 34
14. Katarzyna Ścisłowicz sala 44
15. Izabela Tabak-Rozalicz sala 51
16. Jolanta Wojciechowska sala 23
17. Joanna Wojtynek gab. dyr.
18. Anna Zarmutek sala 61
20. Agnieszka Gemborys sala 64
Niedziela Tyskie Hale Targowe !!!
Mnóstwo ciekawych rzeczy na stoisku Kruczka !!!
Przyjdź, a nie pożałujesz !!!
Każda wydana przez Ciebie złotówka zasili leczenie Radka !!!
Przyjdź, wesprzyj, udostępnij !!!
16 stycznia w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie odbył się finał V Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory”. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 2053 uczniów z 270 szkół ponadpodstawowych z całej Polski.
Filip Albertyński, uczeń klasy 4d1, uzyskał najwyższy wynik w Polsce i został laureatem I miejsca w konkursie.
Etap finałowy polegał na udzielani ustnych odpowiedzi na pytania z zakresu regulacji objętych Kodeksem wyborczym, przed komisją złożoną z członków PKW.
Dyplom i nagrody wręczył laureatom Przewodniczący PKW Pan Sędzia Sylwester Marciniak oraz Szef Krajowego Biura Wyborczego Pani Minister Magdalena Pietrzak, razem z pozostałymi członkami Państwowej Komisji Wyborczej.
Dzisiaj, t.j. 15 stycznia 2025 grupa uczniów z kl. 4d3 wzięła udział w warsztatach naukowych „Inżynieria genetyczna dla wtajemniczonych” zorganizowanych przed Wydział Farmacji i Analityki Medycznej ŚLUM w Sosnowcu. Uczniowie przeprowadzili w nowoczesnym uniwersyteckim laboratorium amplifikację materiału genetycznego metodą PCR, rozdzielali próbki DNA metodą elektroforezy agarozowej oraz zapoznali się z zasadami projektowania starterów do reakcji PCR. Były to kolejne warsztaty ŚLUM w których uczniowie kl. 4d3 wzięli udział w tym roku szkolnym. W listopadzie przeprowadzili izolację DNA z materiału biologicznego.
Zajęliśmy 158 miejsce w Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2025 Perspektyw, a tym samym zdobyliśmy złotą tarczę.
W Rankingu Maturalnym Liceów Ogólnokształcących 2025 jesteśmy na 156 miejscu w kraju.
A w Śląskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2025 zajmujemy 15 miejsce.
Brawo my!
Jeszcze kilka zdjęć z Dnia Maturzysty!
Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej nauczycielki muzyki Urszuli Kawy. Pracowała w Kruczku od 1970 do 1991 roku. We wspomnieniach koleżanek można było o Niej usłyszeć: "Artystyczna dusza, lubiana przez uczniów, kobieta z fantazją, wymagająca nauczycielka, traktowała swój zawód bardzo serio."
Urszulo, dziękujemy za ten wyjątkowy czas, który spędziłaś razem z nami!
Rodzinie składamy szczere wyrazy współczucia.
Link do zbiórki: https://www.siepomaga.pl/radek-waluscha
Działamy dla Radzia!!!
Szkolni przyjaciele i wychowawczyni Radka zachęcają nas wszystkich do zasilania wirtualnej zbiòrki! Liczymy na Waszą wrażliwość, dobre serce i zaangażowanie! Nie ustajemy w pomocy, udostępniajmy!
Link do grupy licytacyjnej "Walczymy dla Radzia!":
https://www.facebook.com/groups/1644761326448941/
#walczymydlaradka #zbiórka #siepomaga #tychy #pomagamy
Zwyczajowo tuż przed studniówką odbył się Dzień Maturzysty. W doskonałych nastrojach i w zabawnych przebraniach tegoroczni maturzyści stawili się w szkole i przywitali Nowy Rok 2025.
Dla Maturzystów to był „ten” dzień, w którym mogli trochę zaszaleć w przebraniach. Zatańczyli Poloneza z panią dyrektor w towarzystwie młodszych koleżanek i kolegów oraz nauczycieli, którzy podziwiali ich kreatywność i radość.
Kochani Maturzyści - życzymy Wam wyśnionej i udanej zabawy studniówkowej!!!
W niedzielę 29 grudnia w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Tychach odbył się koncert kolęd na rzecz Radka, który zmaga się z nowotworem. Koncert zorganizował ks. Piotr Nadrowski, wikary tej parafii, który w „Kruczku” uczy religii m.in. klasę Radka. Śpiewającym kolędy akompaniowali: na organach Przemysław Jasiński, absolwent I LO w Tychach, a na skrzypcach siostry – Lidia, Małgorzata i Wanda Filipczuk (studentka Akademii Muzycznej w Katowicach oraz uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Katowicach.) Na finał ks. Piotr Nadrowski zaśpiewał i zagrał na gitarze świąteczny przebój Czerwonych Gitar pt. „Jest taki dzień”.
W intencji Radka odmówiono dziesiątkę Różańca Świętego. Zebrano również datki na jego leczenie i rehabilitację.
Z wielką radością informujemy, że uczeń klasy 4d1 Filip Albertyński otrzymał Stypendium Prezesa Rady Ministrów za swoje osiągnięcia w roku szkolnym 2023/2024.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów może być przyznane w danym roku szkolnym jednemu uczniowi szkoły ponadpodstawowej. Filip otrzymał je dwukrotnie: za osiągnięcia w roku szkolnym 2023/2024 oraz w roku szkolnym 2022/2023.
W minionym roku szkolnym Filip uzyskał tytuły finalisty LXV Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym i finalisty XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” oraz zdobył 1. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”.
Gratulujemy naszemu uczniowi sukcesów naukowych i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach i olimpiadach. Wytrwałości, Filip! Trzymamy za Ciebie kciuki 🤞💪😊
Sekretariat czynny
od poniedziałku do piątku
w godzinach 7:30 – 15:30
Powered by aSc EduPage