Egzamin dojrzałości – to jedna z najważniejszych chwil w dorosłym życiu 🙂
Składamy Wam życzenia powodzenia, natchnienia, jasnego umysłu i pełnej koncentracji! Życzymy Wam wymarzonych tematów i wysokich wyników ze wszystkich egzaminów!
Egzamin dojrzałości – to jedna z najważniejszych chwil w dorosłym życiu 🙂
Składamy Wam życzenia powodzenia, natchnienia, jasnego umysłu i pełnej koncentracji! Życzymy Wam wymarzonych tematów i wysokich wyników ze wszystkich egzaminów!
17 kwietnia wylecieliśmy do Wielkiej Brytanii. W planie mieliśmy zwiedzanie 3 miast – Londynu, Oxfordu oraz Windsoru. Już na starcie, po wylądowaniu ruszyliśmy na zwiedzanie miasta studentów, czyli Oxfordu. Jest to urokliwe i klimatyczne miasteczko Alicji w Krainie czarów pełne ukrytych ścieżek, przejść oraz zieleni i zabytkowych budynków. Mieliśmy okazję również przepłynąć się po Tamizie obserwując wieżowce i zabytki Londynu a potem odciąć się od ulicznego zgiełku w ogromnych ogrodach Kew Gardens, gdzie oprócz zwiedzania cudownych palmiarni mieliśmy warsztaty. Zwiedziliśmy też Hampton Court palace – ogromny zamek Henryka VIII, który otwierał się na jeszcze większe ogrody, skrywające wiele atrakcji. Ponato, mieliśmy okazję zobaczyć musical „Lion King”, który był wyjątkowym przeżyciem. National Galery of Arts była „wisienką na torcie” – zobaczyliśmy wiele prac wybitnych malarzy różnych epok. (za tekst i zdjęcia dziękujemy Milenie Wilchelm)
Dziś Święto Konstytucji 3 maja i rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego.
Uroczyste obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Marii Magdaleny oraz uroczystym złożeniem kwiatów na Placu Wolności. Po południu uroczystości przeniosły się do Czułowa przed Pomnik Powstańców Śląskich.
Nie mogło nas tam zabraknąć
Komisja konkursowa przyznała I miejsce uczennicy klasy 2d3 Amelii Gluch za pracę w kategorii Mój region w UE. Przeprowadzenie konkursu jest jednym z punktów obchodów 20. rocznicy akcesji Polski do UE. W najbliższym czasie planujemy następujące działania:
Ponadto informujemy, że uczeń klasy 3d1 Filip Albertyński zakwalifikował się do III etapu Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej Gwiezdny krąg.
25 kwietnia w Kruczku odbyła się sesja Młodzieżowej Rady Miasta Tychy, podczas której uczeń klasy 3d1 Filip Albertyński został wybrany II Wiceprzewodniczącym Rady.
Gratulujemy, życzymy powodzenia w kolejnej kadencji i wielu udanych działań w Młodzieżowej Radzie Miasta 🫶
Zdjecia: Zofia Niećko, dziękujemy.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024 dla klas maturalnych odbyło się 26 kwietnia br.To rokrocznie bardzo ważny i wzruszający czas dla szkolnej społeczności. Nie brakowało podziękowań i gratulacji ze strony pani dyrektor Joanny Wojtynek. Uczniowie, którzy najbardziej angażowali się w życie szkoły i mieli bardzo dobre wyniki w nauce – odebrali zasłużone laury. Zostali uhonorowani wpisem do Złotej Księgi albo otrzymali nagrody książkowe.
Były nie tylko gratulacje i życzenia sukcesów ze strony pani dyrektor, ale również pana Grzegorza Wójcika – przewodniczącego Rady Rodziców, samych Absolwentów (Donia Kołaczyk) i ich młodszych kolegów.
Uroczystość zakończenia edukacji tegorocznych Kruczkowskich maturzystów prowadzili uczniowie klas trzecich: Jagna Feith i Filip Albertyński.
Byliśmy świadkami kolejnego w naszej szkolnej historii podniosłego przekazania sztandaru uczniom klas młodszych.
Podziękowania odchodzącym koleżankom i kolegom, działającym w Radzie Młodzieżowej oraz wszystkim maturzystom, złożył tegoroczny przewodniczący Rady Młodzieżowej i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Filip Albertyński.
Po raz ostatni wraz z Kruczkowską Grupą Artystyczną wystąpili dzisiaj Maria Bernacka i Adam Sadecki – dziękujemy Wam! Miło Was było wysłuchać. Pielęgnujcie swój talent i dzielcie się nim na kolejnych etapach Waszej edukacji.
Pożegnaliśmy także nasz talent aktorski – Helenę Pyrsch, która występowała w Kruczkowskiej Grupie Teatralnej.
Jak co roku tegoroczny Maturzysta otrzymał świadectwo ukończenia szkoły, szkolną tarczę, z rokiem ukończenia szkoły i birety.
Z łezką w oku także dzisiejszą uroczystość zapisujemy w annałach naszej szkoły.
Z dumą patrzyliśmy i żegnaliśmy naszych Maturzystów, którym życzymy połamania piór i wiele wielu sukcesów!
Godz. 9.00-11.00
L.p.NauczycielTematyka zajęćNr sali
1.p. Agnieszka Drong- Jak przygotować dobrą prezentację
2.p. Grzegorz Bartosz - Konsultacje dla maturzystów: rozwiązywanie zadań na dowodzenie
3.p. Katarzyna Olędzka - Gry planszoweczytelnia
4.p. Jolanta Wojciechowska - Zastosowanie GeoGebry w rozwiązywaniu zadań
Podobnie, jak w roku ubiegłym, nasza szkoła uczestniczyła w „Akcji Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Jej celem jest upamiętnienie bohaterów i bohaterek powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r.
Z przyczyn organizacyjnych główne wydarzenia w naszej szkole miały miejsce 22 kwietnia. W ich ramach została zorganizowana konferencja, podczas której uczennice klasy 2d1: Marta Jarząbek, Emilia Nowakowska i Sofia Piskovska, zaprezentowały wyniki swoich badań, które miały na celu znalezienie informacji o Esterze Rozie i Moszku Józefie Ejlenbergach. W latach 20. XX w. wyemigrowali do Francji i stamtąd 31 lipca 1944 r. w transporcie nr 77 z obozu w Drancy zostali deportowani do KL Auschwitz. Stąd nazwa międzynarodowego projektu, w którym uczestniczy Kruczek – „Konwój 77”.
Konferencję uświetnił występ Bartosza Mamoka, który wykonał utwór „Mazurek nr 3” skomponowany przez Josimę Feldszuh, nastoletnią pianistkę i kompozytorkę, która zmarła w 1943 r. na krótko po ucieczce z getta warszawskiego.
W drugiej części konferencji, w szkolnej galerii, została otwarta wystawa „Światło w szczelinach. Być kobietą podczas Holokaustu”. Wystawę udostępnił Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.
W konferencji uczestniczyły przedstawicielki Biura Wolontariatu Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu: pani Katarzyna Marcak i pani Kinga Szafrańska, które wręczyły podziękowania wolontariuszom i wolontariuszkom Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.
W zeszłym tygodniu w Zespole Szkół nr 5 odbył się konkurs wiedzy o pierwszej pomocy. Do 2 rundy zakwalifikowali się Piotr Jochemczyk (1c) i Michał Gonscz (1c), który finalnie zajął III miejsce.
Gratulujemy!
Pod tym linkiem więcej informacji:
Pod patronatem Starostwa Powiatowego w Mikołowie odbyła się XXI edycja konkursu literackiego na wiersz i małą formę prozą „Na skrzydłach wyobraźni.”
Wyróżnienie w tym konkursie zdobyła uczennica naszej szkoły Martyna Górecka z klasy 2e.
Serdecznie gratulujemy!
W dniach 14-21 kwietnia grupa 11 uczniów pod opieką p. Agnieszki Gemborys i p. Katarzyny Ścisłowicz spędziła wspaniałe chwile w Grecji na pięknej wyspie Sifnos. Wyjazd odbył się w ramach projektu Erasmus+ „Troskliwa Szkoła – Zjednoczeni w Różnorodności,” a tematem przewodnim tej polsko-grecko-hiszpańskiej wymiany było hasło „W zdrowym ciele, zdrowy duch.”
Młodzież wraz z nauczycielkami uczestniczyła w wielu aktywnościach, których głównym celem była poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego. Wzięliśmy udział w spotkaniach z dietetykiem i psychologiem poświęconych śródziemnomorskiej diecie oraz stylowi życia, w warsztatach kulinarnych i garncarskich. Aktywnie spędziliśmy czas podczas licznych wędrówek pieszych po wyspie oraz podczas tradycyjnych gier i ćwiczeń rozciągających na plaży. Mieliśmy wiele okazji do poznania stylu życia i tradycji mieszkańców Cyklad – odwiedziliśmy farmę i nauczyliśmy się jak doić kozy, jak się wypieka tradycyjny chleb czy robi ser, wzięliśmy udział w tradycyjnym festynie „panigiri” oraz poznaliśmy najważniejsze miejsca wyspy.
Dzięki temu intensywnemu programowi nabyliśmy wiele cennych umiejętności, zdobyliśmy cudowne doświadczenia i poznaliśmy wspaniałych ludzi
Bardzo dziękujemy naszym greckim „hostom” za ciepłe przyjęcie, niesamowitą gościnność i zorganizowanie naszego pobytu
Uczniowie w szpitalnych kitlach w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca w Bielsku-Białej. Zgłębiali tajniki kardiologii i kardiochirurgii.
Licealiści z kilku śląskich szkół pojawili się 17 i 18 kwietnia w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca w Bielsku-Białej. Młodzi ludzie wzięli udział w BesdKard dla licealistów, czyli Beskidzkich warsztatach z kardiologii i kardiochirurgii dla licealistów, ucząc się tajników medycyny od ekspertów Grupy American Heart of Poland, a także obserwując na żywo wybrane procedury medyczne.
To już niemal tradycja, że licealiści goszczą w bielskim Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii PAKS, Grupa American Heart of Poland. Do udziału w tych wyjątkowych warsztatach wybierani są za pośrednictwem szkolnych konkursów. W tym roku w gronie szczęśliwców znalazło się 13 uczniów z następujących szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Bielsku-Białej, III LO im. S. Żeromskiego w Bielsku-Białej, II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Katowicach, I LO im. M. Kopernika z Oddziałami Dwujęzycznymi w Katowicach, III LO im. M. Mickiewicza w Katowicach oraz I LO im. Leona Kruczkowskiego w Tychach.
Dla licealistów biorących udział w warsztatach to niebywała okazja do tego, by zobaczyć z bliska blok operacyjny oraz zabiegi i operacje, a także porozmawiać z kardiologami, kardiochirurgami czy anestezjologami. Młodzież skrzętnie z tego skorzystała, zadając wiele pytań i chłonąc wiedzę od ekspertów Grupy American Heart of Poland.
Młodzi ludzie mieli okazję przyjrzeć się operacjom kardiochirurgicznym – w tym na otwartym sercu, obserwowali także zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI) oraz badania, m. in. echo serca. Zajęcia na bloku operacyjnym cieszyły się największym zainteresowaniem licealistów.
– To są uczniowie, którzy już wiedzą, że to jest kierunek ich życia. My chcemy ich wesprzeć w tym przekonaniu, że to jest dobra droga – powiedział prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski, ordynator II Oddziału Kardiologii, dyrektor Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Bielsku-Białej, Grupa American Heart of Poland. Dodał, że współcześnie leczenie schorzeń sercowo-naczyniowych odbywa się przy wsparciu nowoczesnych technologii. – Chcemy pokazać uczniom te nowoczesne metody leczenia – stwierdził prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski.
Młodzież miała także okazję nauczyć się szycia chirurgicznego, pod okiem dr. n. med. Krzysztofa Sanetry, kardiochirurga Grupy American Heart of Poland. Uczniowie otrzymali w ramach ćwiczenia gąbki, a do tego skalpele, nici chirurgiczne i inne potrzebne narzędzia. Ich celem było sprawne zszycie dwóch rozciętych krawędzi gąbki. Okazało się, że nie jest to wcale takie proste.
Ostatnim punktem programu dwudniowych warsztatów był kurs z zakresu zabiegów resuscytacyjnych (BLS). Na zakończenie młodzi ludzie otrzymali imienne certyfikaty uczestnictwa w zajęciach.
18 kwietnia 2024 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbył się III etap II edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Finansach Finansomania. W gronie 18 finalistów z całej Polski była uczennica kl. 4e Anna Baj, która uzyskała tytuł laureata.
Ani serdecznie gratulujemy!
I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego, czyli nasz Kruczek, otworzył się na gości, na Ósmoklasistów i ich Rodziców. Dziękujemy, że nas odwiedziliście! 😊
To była wyjątkowa okazja dla przyszłych uczniów i ich rodziców, aby poznać szkołę, zanurzyć się w atmosferze nauki i odkryć, dlaczego Kruczek to idealne miejsce do rozwoju intelektualnego i osobistego.
W programie przewidzieliśmy część oficjalną podczas której pani dyrektor przedstawiła profile klas i najważniejsze informacje o rekrutacji. Były także warsztaty, różnego rodzaju spotkania z pracownikami naszej szkoły, jak również występy Kruczkowskiej Grupy Artystycznej i Grupy Teatralnej. Była to okazja by porozmawiać o Kruczku; nauce, atmosferze i działaniach młodzieży.
Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie coś w Kruczku dla siebie. Czekamy na Was!
Projekt pt.„Krucze gniazda-przestrzeń do odpoczynku” to nazwa zwycięskiego projektu w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego w naszym liceum.
12 kwietnia odbyły się wybory na najlepszy projekt w ramach MBO, uczniowie naszego liceum w tegorocznej już VII edycji zgłosili aż trzy projekty.
Te projekty to:
Projekt pt.„Krucze gniazda-przestrzeń do odpoczynku”, autor projektu Bartosz Mamok, klasa 2d2
Projekt „Kruczek w świetle fleszy”, autorka Zuzanna Szczotka, klasa 3d3
Projekt „Pufa”, autorki Nadia Przybyła, Melania Lowne-Hughes, klasa 1m
W głosowaniu brało udział 586 uczniów/uczennic naszego liceum, zwycięski projekt zdobył ponad 300 głosów. GRATULUJEMY!
Jak co roku Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zorganizowało uroczystość upamiętniającą zamordowanych przez NKWD i pochowanych w lesie katyńskim polskich żołnierzy.
Nasi uczniowie, Poczet Sztandarowy, wraz z nauczycielami brali udział w tej uroczystości.
Ósmoklasiści – link do spotkania online 15 kwietnia 2024 r.
Zapraszamy na spotkanie online ws. rekrutacji i nowych oddziałów w ILO w roku szkolnym 2024/2025.
Spotkanie odbędzie się w godzinach od 17.30 do 18.30.
Spotkanie online – link do spotkania z panią dyrektor
,,W świecie roślin i zwierząt’’ to tytuł Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego dla uczniów szkół ponadpodstawowych organizowanego przez Pałac Młodzieży w Katowicach. Każdego roku w konkursie bierze udział blisko 400 uczniów z niemal wszystkich liceów województwa śląskiego.Z radością informujemy, że tegorocznym finalistą tego konkursu został MAREK CHMIELNICKI – uczeń klasy 4c.
Naszemu finaliście serdecznie gratulujemy!
Z radością dzielimy się wspaniałą informacją!
Mikołaj Brzuchacz z klasy 4d2 został laureatem 36. Olimpiady Filozoficznej. Na eliminacjach centralnych w Warszawie musiał wykazać się wiedzą akademicką, m.in. na temat filozofii Romana Ingardena. Mikołaj ma już indeks na wszystkie renomowane polskie uczelnie, może nawet dzięki tytułowi laureata uczyć się na elitarnych studiach międzywydziałowych.
Mikołajowi serdecznie gratulujemy!
W dniach 6-7 kwietnia na Uniwersytecie Warszawskim odbył się etap centralny Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.
Filip Albertyński z klasy 3d1 brał udział w rozgrywkach finału i powtórzył zeszłoroczne osiągnięcie uzyskując tytuł Finalisty Olimpiady. Tytuł ten wiąże się z uzyskaniem 100% z matury z wiedzy o społeczeństwie oraz licznymi indeksami na najlepsze polskie uczelnie wyższe.
Serdecznie gratulujemy!
Sekretariat czynny
od poniedziałku do piątku
w godzinach 7:30 – 15:30
Powered by aSc EduPage