Symulacja wyborów
Wiedeń i Praga
Jak zapewne zauważyliście, sezon wycieczkowy w Kruczku w pełni. Tym razem mamy dla Was relację z wyjazdu klas 2d2 i 3d2. Od 4 do 7 czerwca klasy te zwiedzały dwie piękne europejskie stolice – Pragę i Wiedeń. Zaczęliśmy od Pragi, gdzie pierwszego dnia odwiedziliśmy Hradczany i tzw. Malą Strane, by drugiego zobaczyć praską starówkę i wspiąć się na wzgórze Petrin. Dla niektórych był to ekstremalny punkt programu, ale byli i tacy, którzy weszli jeszcze na punkt widokowy wieży inspirowanej słynną paryską wieżą Eiffla. W Wiedniu nasz czas był również pełen atrakcji – oprócz zabytków starego miasta odwiedziliśmy Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Techniki, Pałac Schonbrunn, ulicę ze słynnym domem Hundertwassera oraz, tak ważne dla Polaków, wzgórze Kahlenberg. Wycieczka klas d2 była bardzo intensywna i mamy nadzieję, że weekend pozwolił uczestnikom zregenerować siły i wrócić do szkoły na ten trudny czas wystawiania ocen:)
Szwajcarskie uroki
W dniach od 2 do 8 czerwca klasy 3e i 3d3 wraz z nauczycielami: Magdaleną Goraus, Iwoną Pająk – Szydlak oraz Marcinem Nyczem uczestniczyły w wycieczce do Szwajcarii. Przez Czechy, Niemcy, Austrię i Lichtenstein dotarliśmy do Szwajcarii.
Na początku naszej wycieczki pogoda nas nie rozpieszczała i Lucernę zwiedzaliśmy w strugach deszczu. Jednak po południu, gdy dojechaliśmy do stolicy Szwajcarii – miejscowości Berno słońce się do nas uśmiechnęło. We wtorek zwiedziliśmy takie miejsca jak: Genewa (siedziba ONZ, „Broken Chair”), Lozanna (Muzeum Olimpijskie), Montreux (Zamek Chijon).
W środę zrealizowaliśmy jeden z głównych celów naszego pobytu w Szwajcarii, czyli CERN – Ośrodek badań naukowych. W słoneczne środowe popołudnie wypoczywaliśmy w Parku Angielskim nad Jeziorem Genewskim, przy najwyższej fontannie w Europie „Jet de Geneve”. Na czwartek zapowiadano pozytywną prognozę pogody, a w tym dniu odgrywała ona duże znaczenie. Naszym celem było Chamonix (Mount Blanc oraz wejście do „Mer de Glace” – najdłuższego lodowca w Europie). Zaplanowany wjazd kolejką na Aiguille du Midi (3842 m npm) pokrzyżował nam jednak silny wiatr. Mount Blanc mogliśmy oglądać z Plan de l’Aiguille (2309 m npm). Widok masywu „Dachu Europy” był cudowny, a najlepiej wyglądał razem z naszymi uczniami rzucającymi się w czerwcu śnieżkami. Ostatni dzień zaczęliśmy „na słodko” w fabryce czekolady Maison Cailler, a zakończyliśmy nad największym wodospadem Europy – Rheinfall. Europejska Niagara w kantonie Schaffhausen – to była nasza ostatnia atrakcja.
Był największy ośrodek badań naukowych na świecie, najwyższy szczyt, największy wodospad, najwyższa fontanna, najdłuższy lodowiec, i pozostały nam „najdłuższe” dwa tygodnie roku szkolnego
W Galerii Tichauer
Dziś 06.06.2024r. klasa 1c brała udział w wystawie poświęconej twórczości M. Chagalla w Galerii Tichauer w Tychach.
Dzięki obcowaniu ze sztuką tego wybitnego artysty doświadczyliśmy ciekawych przeżyć, a interesujące wprowadzenie Pani Kurator wystawy zachęciło nas do dalszych poszukiwań i odkrywania innych dzieł twórcy.
1d1 w Żabnicy
W dniach 3-5 czerwca klasa 1d1 wraz z panią Agnieszką Grzegorek i panią Natalią Nowosad wyjechała na wycieczkę do Żabnicy. W pierwszy dzień wyjazdu weszliśmy na Prusów i Halę Boraczą. Planowane wyjście na Rysiankę zrujnowały opady deszczu, dlatego drugi dzień spędziliśmy w ośrodku odpoczywając i integrując się ze sobą. Zadania grupowe, pływanie w basenie i Just Dance to tylko niektóre z atrakcji. Trzeciego dnia przeszliśmy część planowanej trasy z dnia poprzedniego, wchodząc na Halę Redykalną. Nasze wysiłki zostały wynagrodzone pięknymi widokami, a całą wycieczkę uważamy za bardzo udaną 😊
Wycieczka do Budapesztu
W dniach 27-29.05 na wycieczkę do Budapesztu wyjechały klasy 2c i 2d3 wraz z panią Agnieszką Pyrsch, Anną Kęsoń-Firlej, Anną Mirowską i Jolantą Wojciechowską. Przez 3 dni zwiedzili urokliwy Budapeszt, korzystając z pięknej pogody i doskonałych nastrojów. Monumentalny budynek Parlamentu, wspaniała Baszta Rybacka, Bazylika św. Stefana, czy rejs Dunajem – to tylko kilka z atrakcji, z jakich mieli szansę skorzystać. Naładowani pozytywną energią i siłami na nadchodzące dni, można mierzyć się z ostatnimi tygodniami roku szkolnego
Wspólne bieganie
W sobotę, w ośrodku wypoczynkowym Paprocany, odbyła się XI edycja imprezy „Biegamy razem” organizowanej przez stowarzyszenie na rzecz dzieci z porażeniem mózgowym „Bliżej nas”. Pozwólcie, że zacytujemy panią Bernadetę Naleźniak, prezes stowarzyszenia: „Prognozy pogody nie były zachęcające, mimo to 172 wspaniałych stanęło na starcie i dotarło do mety a pogoda dostosowała się do regulaminu imprezy i deszczyk pokropił sobie troszkę już po zawodach.”
Dzięki szczodrości Fundacji ING Dzieciom i wpłatom z 1,5 % na Stowarzyszenie „Bliżej Nas” każde dziecko mogło być obdarowane, bo wszyscy w tych biegach byli zwycięzcami niezależnie od miejsca na mecie. Firma Hilton Foods zasponsorowała biegaczom i wolontariuszom przepyszne kiełbaski. Niezastąpieni, profesjonalni i rewelacyjni byli jak zawsze wolontariusze z Klubu Biegowego 40-latek Tychy, SPLA, ING oraz pierwszy raz w tej roli grupa młodzieży z LO nr 1 w Tychach”.
Cieszymy się, że mogliśmy pomóc i czekamy na kolejną, XII już edycję imprezy Brawo wolontariusze z 1 i 2M!
Dzień Dziecka
3 czerwca Rada Młodzieżowa zorganizowała Dzień Dziecka w Kruczku.
Klasy brały udział w różnorodnych konkurencjach w ramach konkursu, którego rozstrzygnięcie nastąpi już w najbliższych dniach. Na czterech stacjach członkowie RMK prowadzili: quiz z wiedzy ogólnej w formacie „Matura to Bzdura”, odgrywanie scen z bajek i „poszukiwanie skarbów”, a także sprawdzili znajomość muzyki współczesnej i klasyków sprzed lat. A oprócz tego malowanie twarzy i lody. Pomimo pogody, która okazała się gorsza niż w prognozach, Dzień Dziecka przyniósł wiele pozytywnych emocji – zapraszamy do naszej fotorelacji
Festa Italiana
3 czerwca wraz z naszym Szkolnym Dniem Dziecka odbyła się Festa Italiana czyli Dzień Kultury Włoskiej! Uczniowie poszczególnych klas podzielili się prezentacjami na temat Włoch, nasi tegoroczni maturzyści a zarazem absolwenci Gosia Gładczak oraz Marek Chmielnicki zaprezentowali przed klasą 3d1 tajniki kuchni włoskiej oraz jako kontynuacja poprzednich lat odbyły się międzyklasowe rozgrywki włoskie!
III miejsce zajęli Emilka Troszok i Tomek Blacha z klasy 2c, II miejsce dla Asi Górskiej i Oli Nurbagandow z klasy 3d1, a I miejsce przypadło Oli Skupnik i Michalinie Sikorze z klasy 2d3!!! Gratulacje dla włoskich mistrzyń !!! Complimenti ragazze!!!
Całą włoską imprezę wspomógł charytatywny mini kiermasz przysmaków włoskich, za co gorąco dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom!
ZAKOŃCZENIE AKCJI MŁODZI GŁOSUJĄ
3 czerwca uczniowie i uczennice klas 1d4 i 3d2 uczestniczyli w wykładzie pani profesor Iwony Pawlas z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, z którym nasza szkoła współpracuje od ubiegłego roku.
Temat wykładu brzmiał: Unia Europejska – osiągnięcia, wyzwania, scenariusze rozwoju. Pani profesor przypomniała historię integracji europejskiej, osiągnięcia UE w kontekście nie tylko ekonomicznym, ale również promowania takich wartości, jak: praworządność, przestrzeganie praw człowieka i demokracja, które na prawie pół wieku ustrzegły Europę przed konfliktami zbrojnymi. Najciekawszą częścią wykładu były scenariusze rozwoju UE – pogłębiona integracja, czy może jej ograniczenie tylko do spraw gospodarczych, a może UE dwóch prędkości? Podkreśliła znaczenie UE dla młodych ludzi w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wykład zakończył nasz udział w akcji Młodzi głosują.
Uczniowie i uczennice mogli zapoznać się z zasadami rekrutacji oraz ofertą Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, gdyż gościem była również pani Karolina Żelazek z Działu Rekrutacji.
1d3 w Żabnicy
W dniach 27-29 maja klasa 1d3 wzięła udział w wycieczce do Żabnicy. W pierwszy dzień podziwialiśmy krajobraz ze szczytu Hali Boraczej, natomiast w drugi dzień postawiliśmy sobie poprzeczkę wyżej i udaliśmy się z przewodnikiem na Rysiankę (1290 m n.p.m.). Samo wejście na szczyt wymagało od nas dużego wysiłku. Jednak widok jaki zastaliśmy na szczycie wynagrodził nasze starania.
Pogoda oraz humory dopisały nam przez cały czas trwania wycieczki
Zapraszamy na test!
1d2 i 1d4 w Austrii
W dniach 27-29 maja klasy 1d2 i 1d4 wzięły udział w wycieczce do stolicy Austrii.
W Wiedniu podziwialiśmy kompleks pałacowy rodziny Habsburgów – Hofburg, z apartamentami słynnej Sissi i jej męża cesarza Franciszka Józefa, ich letnią rezydencję w Schönbrun, Muzeum Historii Naturalnej i wzgórze Kahlberg. Humory dopisały wszystkim uczestnikom, a pogoda sprzyjała przez całe trzy dni
Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej
29 maja w Urzędzie Miasta Tychy odbył się etap okręgowy konkursu pt. „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”. Wśród 4 uczestników II etapu aż 3 to uczniowie Kruczka z klasy 3d1: Martyna Muster, Filip Albertyński i Mateusz Budzicz, których do konkursu przygotowywała Pani Profesor Olga Rygula.
Pan Andrzej Dziuba, Senator RP z Tychów, pogratulował wszystkim uczestnikom, wręczył upominki oraz ogłosił wyniki etapu okręgowego:
Filip Albertyński z klasy 3d1 będzie reprezentował I LO i cały okręg w Finale Konkursu, który odbędzie się 17 czerwca w Senacie Rzeczypospolitej.
Matematyka bez granic
W dniu dzisiejszym odbyła się gala Finałowa XXXV edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Matematyka bez Granic”.
Gospodarzem tegorocznej edycji konkursu w województwie śląskim była nasza szkoła I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach.
Honorowy patronat nad naszym wydarzeniem objęła pani Aleksandra Dyla Śląski Kurator Oświaty i pan Maciej Gramatyka Prezydent Miasta Tychy.
Cieszymy się bardzo, że swoja obecnością zaszczycił nas pan Tomasz Huk, wicekurator Oświaty, profesor Uniwersytetu Śląskiego,
Pani Dorota Gnacik dyrektor Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach,
Pani Iwona Dańczura zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach,
Pani Dominika Czernow menadżer ds. rozwoju i inwestycji Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej,
oraz wojewódzki koordynator konkursu Matematyka bez Granic – pani Magdalena Goraus, nauczycielka I LO w Tychach.
Gościliśmy na naszej uroczystości dyrektorów szkół:
Panią Ilonę Szumilas-Kasińską Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Juliusza Słowackiego w Sosnowcu,
Pana Grzegorza Paszynę – Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawłowicach,
Panią Ilonę Bielską-Papież wicedyrektor Prywatnej Szkoły Podstawowej Żorek w Żorach,
Panią Dominikę Urbanek – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Rydułtowach.
Pod opieką swoich nauczycieli przyjechali do nas uczniowie:
- Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawłowicach
- Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Juliusza Słowackiego w Sosnowcu
- Prywatnej Szkoły Podstawowej ŻOREK w Żorach
- Szkoły Podstawowej nr 4 w Rydułtowach
- Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 42 im. Mikołaja Kopernika w Zabrzu
- Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 6 w Rybniku
- Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Siemianowicach Śląskich
- I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach
- oraz uczestnikami dzisiejszej uroczystości byli uczniowie klasy 1e I Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego w Tychach.
Nie zabrakło również osoby, naszej szkolnej Kruczkowskiej rodzinie bardzo bliskiej.
40 lat pracowała z nami i przygotowywała uczniów również do kolejnych edycji konkursu pani Barbara Bakowska, przed laty przewodniczącą zespołu nauczycieli przedmiotów ścisłych, nasza mentorka, wielki przyjaciel szkoły i MOJA NAUCZYCIELKA MATEMATYKI – tak pani dyrektor Joanna Wojtynek, która prowadziła uroczystość, przywitała naszą emerytowaną koleżankę.
Jak przysłało na galę – przywitaliśmy ją muzyką.
Kamila Drab, uczennica klasy 2m wykonała utwór „Viva la vida” zespołu Coldplay, a Mateusz Kozioł z tej samej klasy wykonał utwór „Bohemian Rhapsody” zespołu Queen.
Wysłuchaliśmy również wykłądu nauczyciela I LO pana Grzegorza Bartosza nt. ”Więzienie dla liczb zespolonych.”, a uczniowie Natalia Milińska, Emil Osojca, Antoni Kaczmarczyk z klasy 1e zaprosili nas na prezentację pt.„Nieskończoność i co dalej?”
Na koniec uroczystości pani Magdalena Goraus – wojewódzki koordynator konkursu matematycznego „Matematyka bez Granic” – wraz z zaproszonymi gośćmi wręczyła nagrodzonym zasłużone dyplomy i prezenty.
Bardzo serdecznie dziękujemy sponsorom dzisiejszej gali: fundatorom nagród i poczęstunku:
Pani Dorocie Gnacik, Dyrektorowi Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach,
Panu dr hab. Rafałowi Żelaznemu, Prezesowi Zarządu Katowickiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej i pani Dominice Czernow, która bezpośrednio opiekowała się nami z ramienia Katowickiej Strefy,
Panu Piotrowi Zarmutkowi z firmy Clyde Bergemann Polska sp. z o.o.,
oraz Pani Mirosławie Tobór z firmy Hilton Foods sp. z o.o.
Jak przystało na prawdziwy finał zabrzmiały na sam koniec piosenki Kruczkowskiej Grupy Artystycznej.
EUROPA W KRUCZKU, KRUCZEK W EUROPIE
W dniach 27 – 28 maja miały w naszej szkole miejsce ważne wydarzenia. W poniedziałek odbyła się debata, której teza brzmiała: Przyjęcie przez Polskę waluty euro będzie dla niej korzystne. Stronę propozycji reprezentowali uczniowie i uczennice klasy 1d1: Martyna Bojdoł, Brygida Janosz, Oscar Lenart i Przemysław Szczepaniak, zaś stronę opozycji – uczeń i uczennice klasy 2m: Mikołaj Dzienniak, Julia Koba, Milena Wilchelm i Amelia Zając.
W gromadzeniu argumentów stronom pomagali: Nadia Stabla, Wojciech Widuch i Dorota Kruszewska. Poziom debaty był bardzo wysoki. Jej uczestnicy wykazali się rozległą wiedzą ekonomiczną. Jurorami byli uczniowie i uczennice zgromadzeni na widowni. Na początku zostali poproszeni o zajęcie miejsc po stronie opozycji lub propozycji, zgodnie z przekonaniami. Po zakończeniu debaty mogli zmienić miejsce w zależności od tego, czyje argumenty były dla nich bardziej przekonujące. W ten sposób wygrała strona opozycji. Marszałkiem debaty była Zofia Staniczek – tegoroczna absolwentka naszej szkoły.
W tym samym dniu uczeń klasy 3d1 Filip Albertyński został finalistą XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”. Czy zostanie laureatem, okaże się 3 czerwca.
Dzisiaj odbyła się symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego. Czynne prawo wyborcze mieli uczniowie i uczennice klas I – III naszej szkoły. W komisji wyborczej zasiadali uczniowie i uczennice klasy 1d1, którzy wzorowo wywiązali się ze swoich obowiązków. Głos można było oddać w godzinach od 08.00 do godz. 14.30. Wyniki wyborów opublikujemy na stronie szkoły 10 czerwca. Debata i symulacja wyborów odbyły się w ramach akcji „Młodzi głosują”.
ŚLADAMI ŁÓDZKICH ŻYDÓW
(…) nie chodzi o to, aby iść do celu, chodzi o to, aby iść po słonecznej stronie.
Marek Edelman
23 maja grupa wolontariuszek Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Łodzi. Celem wizyty było poznanie przeszłości łódzkiej społeczności żydowskiej i pozostałe po niej ślady. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Nowego Cmentarza Żydowskiego, a zakończyliśmy w łódzkiej Manufakturze. Postacią łączącą te dwa obiekty jest Izrael Poznański, jeden z najbogatszych przemysłowców Kongresówki – właściciel fabryki, w której dziś mieści się piękne centrum handlowe. Mauzoleum Poznańskiego zajmuje centralne miejsce przy alei głównej cmentarza. W czasie II wojny światowej pochowano na tzw. Polu Gettowym ok. 40 tysięcy ofiar łódzkiego getta. Następnie udaliśmy się na ul. Przemysłową, gdzie istniał niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci. Ważnym punktem na naszym szlaku było Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Dowiedzieliśmy się również, że na terenie getta funkcjonował obóz dla Romów i Sinti pochodzących z austriacko – węgierskiego pogranicza (getto w getcie). Naszym przewodnikiem był pan Michał Adamiak, a wizytę przygotowały panie z Biura Wolontariatu Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu: Katarzyna Marcak i Kinga Szafrańska. Dziękujemy!
Amelka zna Tychy
Młodzieżowa Rada Miasta zorganizowała konkurs wiedzy o Tychach „Znawca Tychów”, a 29 kwietnia wyłoniono w eliminacjach szkolnych ośmioro finalistek i finalistów.
Następnie w Muzeum Miejskim w Tychach odbył się trzyetapowy finał konkursu.
II miejsce, w tym konkursie, „Znawca Tychów” zajęła uczennica klasy 1c Amelia Binda.
Gratulacje dla znawczyni Tychów – Amelki Bindy 🙂
Więcej informacji o konkursie FB Muzeum Miejskie w Tychach
Olimpus wyniki
Znamy wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Olimpus z języka niemieckiego w sesji wiosennej.
Laureatami zostali:
Nikola Kurek 4d1 (otrzymała nagrodę książkową)
Izabela Kołoczek 1e (otrzymała nagrodę książkową)
Dariusz Odrobny 4e
Natalia Pogorzelska 4d1
Melania Lowne-Hughes 1m
Samuel Karaśkiewicz 2d1
Ada Wolniak 2d1
Zuzanna Zimoląg 2d1
Weronika Sornek 2d1
Zuzanna Rupik 2cd
a dyplomy uznania otrzymali:
Bartosz Urbanek 3e
Patrycja Liszka 3d1
Gratulujemy Szkolnym Omnibusom!