
Wesołych świąt!
KONKURS NA LOGO POLSKIEJ PREZYDENCJI W RADZIE UNII EUROPEJSKIEJ ROZSTRZYGNIĘTY
6 grudnia upłynął czas przesyłania prac w szkolnym konkursie na logo polskiej prezydencji w Radzie UE, która będzie miała miejsce od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. Regulamin konkursu opracowali uczniowie i uczennice grupy humanistycznej kl. 1d1. Prezentujemy pracę uczennicy kl. 4d1 Nikoli Paprzyckiej z jej krótkim komentarzem.
Logo „PL2025 EU” to nowoczesny symbol jedności i współpracy, który łączy Polskę i Europę. Wstęga w kształcie nieskończoności pokazuje ciągłość działań i trwałe relacje między krajami. Kolorowe elementy podkreślają różnorodność i harmonię, a obecność polskiej flagi delikatnie zaznacza rolę Polski w europejskiej wspólnocie. Cztery gwiazdy to nawiązanie do stabilności i wspólnych wartości, które łączą nas wszystkich.
Koncert świąteczny
Od dzisiaj, żeby poczuć trochę świątecznej atmosfery, Kruczkowska Grupa Artystyczna rozpoczęła koncertowanie.
3
DZIEŃ ŚLĄSKI W KRUCZKU
18 grudnia miał miejsce w naszej szkole Dzień Śląski. W tym roku koncentrowaliśmy się na kwestii: czy śląski jest dialektem, czy językiem. Wybór tematu nawiązywał do uchwalonej przez Sejm RP w kwietniu br. ustawy uznającej język śląski za język regionalny, zawetowanej przez Prezydenta RP. Na szkolnym korytarzu tydzień wcześniej zawisły wybrane słowa śląskie z tłumaczeniem na język polski. Na obchody Dnia Śląskiego zaprosiliśmy pana dr. Marcina Maciołka – adiunkta w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu Język śląski w kontinuum słowiańskim, z którego wynikało, że śląski jest językiem, a nie dialektem. W drugiej części uroczystości uczennice kl. 3cd: Zuzanna Rupik, Emilia Skrzypczyk i Katarzyna Tokarska zaprezentowały przetłumaczony przez siebie tekst Godka jest lepszo Alojzego Lysko, z języka śląskiego na język polski. Translacja została wysoko oceniona przez naszego Gościa. W konkursie, którego laureatkami zostały uczennice kl. 3cd, przeprowadzonym w październiku, udział wzięło pięć trzyosobowych drużyn, które w nagrodę, oprócz dyplomów, uczestniczyły w wyjeździe edukacyjnym do Muzeum Miasta w Rudzie Śląskiej. W przerwie uczestnicy konferencji mogli delektować się śląskimi kołoczami wykonanymi przez uczennice, ich mamy oraz babcie.
Drodzy uczniowie, rodzice, absolwenci i sympatycy Kruczka 🙂
W imieniu ks. Nadrowskiego serdecznie zapraszamy na wspólne kolędowanie w niedzielę 29 grudnia na godz. 16.00 do kościoła świętej Jadwigi w Tychach.Na organach zasiądzie nasz absolwent Przemysław Jasiński, a wspólnemu śpiewaniu będzie też towarzyszył tercet smyczkowy trzech sióstr.Po koncercie będzie można złożyć ofiarę na rzecz leczenia i rehabilitacji naszego ucznia Radosława.Nie może Was zabraknąć!
Mikołajkowo
🎄06.12.2024 mieliśmy przyjemność spotkać się z dzieciakami jako wolontariusze i przeprowadzić animację w Przedszkolu nr 12 im. „Bajkowej Przygody” w Mikołowie.🥳 Z racji, że było to spotkanie mikołajkowe, udało nam się przeprowadzić tematyczne zabawy a co najważniejsze spotkać MIKOŁAJA!!! 🎅🏻❄️Zaczęliśmy od wielu animacji ruchowych jak i zabaw z chustą by ostatecznie Święty Mikołaj wręczył dzieciom prezenty. 🤹🏼♀️🎁Bardzo dziękujemy za wspaniały odbiór całemu Przedszkolu. Jak również Radzie Rodziców za pomoc w organizacji naszego przedsięwzięcia. Praca z tak wspaniałymi dzieciakami była samą przyjemnością.🥰
Zuzanna Zimoląg, Małgorzata Słomka i Piotr Flis 3d1
Spotkanie z Absolwentem
W ramach szkolnego cyklu spotkań z naszymi dawnymi uczniami gościł u nas w szkole z wykładem nasz absolwent Kamil Kegler, absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. Od października 2024 pracuje jako lekarz na stażu podyplomowym w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SPZOZ im. Gen. bryg. Prof. Dr. Hab. med. Garlickiego w Krakowie.
Były porady, jak przygotować się do studiowania, o wyznaczaniu sobie priorytetów i opowieść o czasach szkolnych, przeplatana wspomnieniami bardzo się podobała wszystkim uczniom.
Zawsze bardzo nas cieszą sukcesy naszych absolwentów, z ciekawością śledzimy ich drogę i z radością spotykamy się w naszej szkole. Życząc wszystkiego dobrego trzymamy kciuki za kolejne sukcesy Kamila i bardzo dziękujemy za to, że znalazł dla nas czas.
PAWEŁ RADEK FINALISTĄ MISTRZOSTW POLSKI
W dniach 13-15 grudnia 2024r w Gliwicach na pływalni Olimpijczyk odbyły się Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 15 letnich.
Po niefortunnym starcie Pawła pierwszego dnia mistrzostw na dystansie 400m stylem zmiennym, kolejne dni były już bardziej szczęśliwe.
Paweł poprawił rekord życiowy o 5 sek i zakwalifikował się do finału na dystansie 200m stylem zmiennym.
Wystartował jeszcze na dystansie 200m stylem motylkowym oraz 50m stylem grzbietowym i tu także poprawiał swoje życiówki. W ostatnim dniu zawodów Paweł znalazł się w Top20 na dystansie 1500m stylem dowolnym, zajmując ostatecznie 17 miejsce z rekordem życiowym poprawionym o 28 sek i nowym rekordem klubu na tym dystansie
Trenerem Pawła jest jego mama – Aleksandra Radek.
Brawo Paweł, trzymanie kciuków opłacało się!
Pamiętamy o wydarzeniach w Kopalni „Wujek”
W grudniowy poranek uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Tychach wzięli udział w uroczystościach związanych z upamiętnieniem wydarzeń w Kopalni „Wujek” w Katowicach, z 16 grudnia 1981 roku.
13.12.1981 roku rozpoczął się w Polsce mroczy czas i wprowadzono stan wojenny. Stanęły zakłady pracy, robotnicy zaczęli strajkować. To samo uczynlili górnicy z katowickiej Kopalni „Wujek”.
16.12.1981 roku, strajkujący górnicy zostali brutalnie spacyfikowani przez siły komunistyczne. Przed kopalnią stanęły czołgi a w stronę górników zaczęto strzelać ostrą amunicją. 9 górników zmarło, kilkudziesięciu zostało rannych. Ogromna zbrodnia i tragedia wstrząsnęła nie tylko Śląskiem ale i całą Polską.
Dziś, po 43 latach nadal pamiętamy o tych wydarzeniach. Aby upamiętnić poległych górników ale i wszystkich rannych Śląskie Centrum Wolności i Solidarności organizuje Bieg 9 Górników. Tym roku Kruczkowska młodzież dołączyła do grona biegaczy i razem z ponad 1000 przedstawicieli że szkół w całej Polsce, upamiętnili ofiary komunistycznego reżimu.W tym roku uczniom z Kruczka patronował Joachim Gnida, górnik poległy na KWK Wujek. Pochodził z Mikołowa, był również związany z Tychami – to tu chodził do szkoły podstawowej. Zginął gdy miał zaledwie 28 lat.
Uczniowie, mimo trudnych warunków atmosferycznych dzielnie stawili czoła dystansowi biegu, kolejno razem z uczestnikami odśpiewaliśmy hymn oraz złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem poległych górników.
Pomagamy!
Świetny plan na weekend i sposób na zakup świątecznych prezentów zapraszamy!
Job shadowing w Kuopio
W dniach 9-13 grudnia panie Agnieszka Gemborys i Anna Zarmutek uczestniczyły w mobilności „job shadowing” w ramach projektu Erasmus+ „Troskliwa Szkoła - Zjednoczeni w Różnorodności.” Podczas wyjazdu do szkoły w Kuopio w Finlandii, obserwując zajęcia lekcyjne, próbowały dowiedzieć się na czym polega fenomen edukacji fińskiej. Ogromne wrażenie zrobiły świetnie wyposażone pracownie, pomieszczenia „ciszy” dla uczniów, wielka autonomia ucznia, „wyprawka” dla każdego z uczniów (darmowe laptopy, zdigitalizowane podręczniki, obiady w szkolnej stołówce itp.) Nasze nauczycielki stwierdziły jednak, że absolutnie nie możemy mieć kompleksów co do metod nauczania - robimy to lepiej
Sami zobaczcie jak wygląda szkoła Kuopio Taidelukio Lumit w Kuopio
Jeszcze raz o Gali Najzdolniejszych
Nigdy dość informacji o naszych Najzdolniejszych Uczniach. Tutaj artykuł z www.tychy.pl
Artykuł z naszej strony i zdjęcia z Gali Najzdolniejszych www.kruczek.edu.pl i z nowej strony www.1lo.oswiata.tychy.pl
Gratulujemy naszym uczniom, ich rodzicom i nauczycielom.
Wyniki Olimpiady Olimpus sesja jesienna
Znamy wyniki Ogólnopolskich Olimpiad przedmiotowych.
Z języka polskiego sesja jesienna
– Nikola Sawicka 3d3 – laureatka
– Dorota Gołosz 3d3 – laureatka
– Aleksandra Biolik 3d1 – laureatka
– Wiktoria Kubica 3d3 – laureatka
Dyplomy uznania otrzymują: Magdalena Zdebel, Marta Jarząbek, Aleksandra Kapała, Ada Wolnik, Piotr Flis i Kacper Kściuczyk.
Z języka niemieckiego sesja jesienna
– Zuzanna Rupik 3cd – laureatka I miejsca, nagroda książkowa
– Jan Iwanek 3m – laureat, nagroda książkowa
– Mateusz Kozieł 3m – laureat, nagroda książkowa
– Samuel Karaśkiewicz 3d1 – laureat, nagroda książkowa
– Hanna Najda 2c– laureatka
– Kamil Krzciuk 2e – laureat
– Maciej Szawkało 2e – laureat
– Zuzanna Zimoląg 3d1– laureatka
– Weronika Sornek 3d1 – laureatka
Z informatyki
Dyplomy uznania otrzymują: Krzysztof Wiśniewski, Krzysztof Suchan, Michał Majchrzak, Kacper Kściuczyk i Natan Richter.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom Olimpiad Olimpus 🙂
„Klip w rzeczywistość”
Julia Kuś, Zosia Dyrbuś, Martyna Całus, uczennice klasy 1c i Łukasz Lampart, uczeń klasy 3cd uczestniczyli w warsztatach kreatywności dla młodzieży pod hasłem „Klip w rzeczywistość ” przeprowadzonych przez Niezależny Instytut Cultury. Warsztaty zostały sfinansowane z budżetu miasta Tychy w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Warsztaty polegały na stworzeniu wspólnego projektu filmowego pod w/w hasłem wraz z uczniami z innych szkół. Uczestnicy musieli wykazać pomysłowością, wspólnie opracować scenariusz, nauczyli się operować profesjonalną kamerą a no koniec zmontować cały film.
Rekrutacja uzupełniająca dla klas 1m i 2m
Informujemy, że w dniu 8 stycznia 2025 roku o godzinie 16.00 odbędzie się dodatkowy sprawdzian kompetencji językowych do klas 1m i 2m.
Osoby zainteresowane nauką w oddziale międzynarodowym (klasa 1 lub klasa 2) prosimy o złożenie w sekretariacie I Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego w Tychach podania wraz z kserokopią świadectwa ukończenia (odpowiednio) klasy ósmej szkoły podstawowej lub klasy pierwszej szkoły ponadpodstawowej.
W dniu 8 stycznia 2025 roku prosimy o przybycie do I LO w Tychach o godzinie 15.45 i zgłoszenie się w sekretariacie szkoły. Prosimy o przyniesienie przyborów do pisania i legitymacji szkolnej.
W Bronowicach
6 grudnia klasy 3c i 3d3 uczestniczyły w wycieczce do Rydlówki w Bronowicach, gdzie odbyło się sławne wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, i gdzie powstało jeszcze sławniejsze „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Zwiedziły one także Galerię malarstwa polskiego XIX wieku w muzeum w Sukiennicach oraz obejrzały spektakl Teatru im. Juliusza Słowackiego pt. „Wielki Gatsby” na podstawie powieści Francisa Scotta Fitzgeralda.
2d2 i 2m w Krakowie
W czwartek, 5 grudnia, klasy 2d2 i 2m ze swoimi wychowawczyniami – panią Małgorzatą Pawlik-Pszczółką i Aleksandrą Kasprzak oraz towarzyszącymi im paniami Iwoną Wrzos-Stefan i Katarzyną Ścisłowicz – wybrały się do Krakowa. Mimo niesprzyjającej pogody wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru po Wzgórzu Wawelskim, podziwiając z zewnątrz zamek. Następnie udaliśmy się do Collegium Maius. Jako, że wystawa stała była w tym dniu zamknięta, zobaczyliśmy ekspozycję tymczasową: „I na co Paniom to wszystko? O kobietach na Uniwersytecie Jagiellońskim”, po której oprowadził nas pan Marcin Bojda. Głównym celem naszego wyjazdu była jednak wizyta w Teatrze Starym i spektakl “Ziemia jest płaska”. Sztuka okazała się dość kontrowersyjna, wzbudziła wiele emocji i nie wszystkim się podobała – jak to w teatrze🙂 Jedno jest pewne – na długo pozostanie w pamięci wszystkich. To był bardzo udany wyjazd!
Walczymy dla Radzia
W poniedziałek i we wtorek wszystkie klasy się zjednoczyły piekąc i sprzedając przeróżne słodkości! Cel mamy szczytny – Walczymy dla Radzia!! Wszystkim sprzedającym i kupującym z całego dziękujemy !!! Jednocześnie przypominamy o ozdobach świątecznych na kiermasz, czekamy na nie do 12 grudnia!!! Zachęcamy również do zasilania zbiórki!!!
Verte
„Wystawa małych biznesów i prac artystycznych uczniów Kruczka”
Uczniowie klasy 3M przygotowali projekt, w ramach CAS (kreatywność, aktywność, wolontariat), zatytułowany „Wystawa małych biznesów i prac artystycznych uczniów Kruczka”.
Na wystawie można było obejrzeć prace indywidualne naszych uczniów z klas; 3m, 2m, 3e, 4d1 i 1c. Są to efekty długiej pracy osobistej, własnej inwencji oraz zastosowania różnych technik.
Na wieczorną uroczystość w Szkolnej Galerii Grafiki i Malarstwa zostali zaproszeni rodzice i uczniowie.
Zapraszamy do obejrzenia tej ekspozycji.